Su Kaçakları Nasıl Olur?

Su kaçakları, yaşanılan ya da çalışılan yerlerdeki su tesisatı borularının zarar görmesi sonucu ortaya çıkabilir. Özellikle temiz su giderlerindeki sorunlar daha kolay fark edilir. Tesisattaki boruların çatlaması, zarar görmesi kırılıp çürümesi gibi durumlar yüzünden bu sorun oluşur. Bu sorunlara karşı öncelikle sızıntı ve kaçağın nerede, ne boyutta olduğu tespit edilmelidir. Tespit yapılırken su kaçağının daha sağlıklı bulunabilmesi için tesknolojik cihazların kullanımı da oldukça önemlidir.

Su kaçakları bulunurken akusitk dinleme cihazları ve termal kamera ile su kaçağı tespiti daha çok tercih edilen ve sorunu noktasal olarak bulduğu için kullanılan yöntemdir.Su kaçakları tespitinde sorunun çözülmesi, en kısa sürede gerçekleşmelidir. Çünkü sızıntılar ve ona yapılan müdahale ne kadar uzarsa, o alanın kullanımı da gecikecektir.

Su Kaçakları Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçakları ve su sızıntıları ev ve işyerlerinde ortaya çıkan tesisat sorunlarından biridir. Ortaya çıkarken belirli şekillerde kendini gösterir. Duvarda ya da tavanlarda nemlenme, kabarma, yan daireden su damlaması ve sızdırmalar buna örnek olarak sayılabilir. Sızıntılar rutubeti ve kötü kokuları da beraberinde getirirler. Ayrıca yüksek su faturalarının sebeplerinden biri de bu olabilir.

Tesisatlardaki su kaçağı sorununu çözmek için öncelikle sorunun tespitinin yapılması gerekir. Tespit işlemleri de klasik ve tahmini olarak ya da cihazlı ve noktasal olarak yapılır.

Su Kaçağı Belirtileri

  • Duvarlarda görülen rutubet ve nemlenme,
  • Daha çok su giderlerinin bulunduğu alanda olsa da ev ve işyerlerinde olağan dışı kötü kokular,
  • Komşu daire ve katlardan gelen sızdırma, damlatma,
  • Tesisatlarda oluşan tıkanıklıklar,

Su kaçağı ve su sızıntısının oluştuğuna birer işarettir. Bu durum gözardı edilir ve müdahale yapılmazsa ya da gecikirse daha çok zarara uğrama olasılığı da artabilir. Bunlarda bazıları;

  • Sıvaların dökülmeye başlaması,
  • Komşu dairelerden su sızıntılarının artması,
  • Yaşanılan dairede rutubetten dolayı çürüme ve küflenmelerin oluşması,
  • Duvarlada neme bağlı renk değişimleri ve kabarmalar,
  • Gider borusunda oluşan sorun nedeniyle ağır kötü kokuların artması,

Gibi nedenler maddi ve zamansal açıdan büyük sorunlara yol açabilirler.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Uygulanır?

Sızıntılar ve su kaçaklarında eski ve yeni yöntem dediğimiz işlemler uygulanır. Eski yani klasik yöntemler mahallerde bulunan sıhhi tesisatçı uygulamalarıdır. Bu yöntem uygulanırken su kaçakları tahmini olarak bulunmaya çalışılır. Bu yüzden gereksiz yere çoğu yerin kırılmasına ve uzun tadilat süreçlerinin başlamasına neden olur.

Su tesisatı sorunlarında kullanılan diğer yöntem ise firmamızında kullandığı yeni teknolojik uygulamalardır. Bu yöntem ile su kaçağı kısa sürede teknolojik cihazlar ile(kameralı termal cihazlar, akustik dinleme cihazı ve nem ölçerler) kısa sürede tespit edilir. Bu sayede sızıntı noktasal olarak tespit edilir ve hem maddi hem de zamansal açıdan tasarruf edilmiş olunur. Firmamız tüm İstanbul semt ve ilçelerine su kaçağı tespiti sorununa karşı profesyonel ekip ve teknolojik cihazlarıyla hizmet vermektedir.

Termal Kamerayla Su Sızıntısı Bulma

Su kaçağı tespitinde termal kamera kullanımı uygulanırken öncelikle tesisattaki su borusu hattı belirlenir. Borulardan geçen su dalgaları görüntülenerek noktasal tespit yapılır. Kamera ile görüntüleme yapılırken tesisat hattı boyunca kırılma işlemi yapılmaz. Tespiti yapılan alan bulunur ve sızıntı tamir edilir.

Kamera ile yapılan sızıntı tespitleri sayesinde, gereksiz yere kırılma işlemi yapılmaz. Bu sayede kırmadan dökmeden kısa sürede kaçak onarılır. Hem maddi hem de zaman açısından tasarruf edilir. İstanbul’da termal kamera ile görüntüleme yaparak su kaçaklarını bulup onarıyoruz. Istanbulun tüm ilçelerine teknolojik cihazlarımız ve uzman ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

Kamera ile Su Kaçağı Tespiti Fiyatı, Ücretlendirme

Termal kamerayla kaçağı tespiti fiyatları, tesisat alanının boyut ve kaçak büyüklüğüne göre değişebilir. Su kaçağının hangi türde ne derece olduğunun öğrenilmesi gerekir. Bunun için iletişim bilgilerimizden detaylı bilgileri alabilir, vereceğiniz bilgilere göre su kaçağı tespiti fiyat ve ücretlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Arge Tesisat

Önceki Yazı
Su Sızıntısı Bulma
Sonraki Yazı
Kamerayla Su Kaçağı Bulma